Zimski susreti zavičajaca 2012.
Zavičajni klub Novobečejaca i Vranjevčana upriličio je 18. februara 2012. godine, tradicionalni zimski susret svojih članova, obeležavajući na taj način godišnjicu smrti dr Vladimira Glavaša (1834- 1909) i istovremeno, treću godišnjicu otvaranja muzeja u njegovoj kući. Delegacija Zavičajnog kluba, koju je predvodio predsednik Borivoj Ćurčić je, tim povodom, položila cveće na grob dr Vladimira Glavaša, koji je sahranjen na vranjevačkom groblјu.
Članove Kluba i brojne zvanice pozdravio je predsednik Borivoj Ćurčić, da bi potom bio predstavlјen preuređeni podrumu Glavaševe kuće, koji je uređen dobrovolјnim radom članova Kluba, pri čemu treba istaći Karolјa Andrea i Janoša Kosoa i podršku lokalne samouprave. Zahvalјujući darodavcima i lјudima koji su nesebično uložili svoj dobrovolјni rad, trud i umeće, podrum je zasjao nekadašnjim sjajem i može se koristiti za raznovrsne kulturne programe i okuplјanja.
Priču o podrumu, od ideje do realizacije, ispričao je domar Muzeja Janoš Koso, da bi potom predsednik Zavičajnog kluba uručio zahvalnice darodavcima: Milošu Imbronjevu, Stanku Andrinu, Ružici Tikvić, Stevanu Vujičiću, Tomislavu Dragiću, Branislavu Vorgučinu, Slavici Arbutinov, Dobrivoju Rajiću, Robertu Kišu, Moniki Jovanov, Mariki Čanji, Eržebet Gorči, Imreu Korenčiju, Eriki Janković i Beli Balintu, koji su svojim prilozima upotpunili zavičajnu zbirku.
2013.
Zimski susret zavičajaca 2013. godine održan je 16. februara, povodom obeležavanja godišnjice smrti Vladimira Glavaša i četvrte godišnjice otvaranja Muzeja. Prisutne je pozdravio predsednik Zavičajnog kluba Karolј Andre, posebno naglasivši da je februarsko okuplanje u Muzeju "Glavaševa kuća" prava prilika za sećanje na velikog dobrotvora i plemenitog čoveka Vladimira Glavaša, čiji dom je postao stecište materijalnih i duhovnih vrednosti prošlog i sadašnjeg vremena novobečejske varoši. Posetioci su mogli da vide momačko-devojačku sobu, koja je obnovlјena uz pomoć Zoltana i Magdolne Alaćan. Pored toga upoznati su sa nabavkom sedam klupa za dangubnik (Imre Korenči), uvođenjem video nadzora, promocijom knjige Karolјa Andrea "Gedoen Rohonci gospodar Bisernog ostrva", sa novom manifestacijom „Berba grožđa i izrada vina na tradicinalni način" i obnovom špajza, koji je dobio priliku da „zasija" punim sjajem.
Predsednik opštine Novi Bečej, Saša Šućurović se obratio prisutnima i istakao značaj ove ustanove, u koju dolazi sve veći broj posetilaca iz cele Srbije i predstavlјa značajan turistički potencijal.
Na kraju susreta su Ružici Borđin, Stevanu Pajiću, Milivoju Rezniću, Zoltanu Sabou, Miloradu Kiseličkom, Stevanu Davidoviću, Arsenu Dragiću, Mari Cvejin, Milivoju Vrebalovu, Klari Neborovski, Mihalјu i Rozaliji Mesaroš, dodelјene zahvalnice za donacije i pomoć u 2012. godini.
Noć muzeja 2012.
Novobečejska opština se, 19. maja 2012. godine, uklјučila u svetsku kulturnu manifestaciju „Noć muzeja". Muzej „Glavaševa kuća"je otvorio svoja vrata za posetioce kojima je ponuđen bogat program, čija je okosnica bio jubilej 130 godina DVD Novi Bečej. U podrumu Muzeja mogla su se degustirati vina Bore Gvozdenca, vlasnika firme „Euro pan" doo (plantaža grofa Gedeona Rohoncija na Bisernom ostrvu) i vina Ljube Pavlovića, vlasnika firme„Tiska perla Biserno ostrvo" doo.
Učešće u "Noći muzeja" uzeli su: Ištvan Mesaroš, Monika Jovanov, mališani PU "Pava Sudarski", vaspitačice Melinde Simić, učenici OŠ „Josif Marinković" i „Miloje Čiplić", folklorna grupa KUD „Bećerac" Novi Bečej (stručni rukovodilac Olivera Blažin) i književnik Radovan Vlahović. Programu su prisustvovali i čelnici lokalne samouprave: predsednik opštine Milivoj Vrebalov i pomoćnici predsednika Tomislav Ratković i Saša Šućurović.
2013.
Manifestacija "Noć muzeja"je organizovana 18. maja, deseti put u Srbiji, a četvrti putu Novom Bečeju, u organizaciji Turističke organizacije opštine Novi Beečej, uz podršku lokalne samouprave. U Muzeju "Glavaševa kuća" je posetiocima predstavlјen život između i nakon Drugog svetskog rata. U saradnji sa Narodnom bibliotekom Novi Bečej upriličena je izložba starih plakata, koji svedoče o životu Novog Bečeja i njegovih žitelјa u pomenutom periodu. Posetiocima u Muzeju je ove večeri omogućeno da, po prvi put, vide zbirku crteža Františeka Čermaka, koju je Zavičajnom klubu poklonila Rozalija Lerik.
Potom je Svetislav Arbutinov, trgovac u penziji, nekadašnji glumac Amaterskog pozorišta, kazivao monodramu o prošlosti Novog Bečeja. Tokom večeri posetiocima su bili dostupni sadržaji Muzeja "Glavaševa kuća", uz degustaciju vina, domaće štrudle, limunade i kokica u podrumu i specijalnom uslugom berbera u berbernici, do kasih večernjih sati.
Godišnji susret zavičajaca 2012.
Zavičajni klub Novobečejaca i Vranjevčana je 25. avgusta 2012. godine, u okviru Velikogospojinskih dana, organizovao susret svojih članova u Muzeju "Glavaševa kuća". Pozivu organizatora ovog tradicionalnog skupa odazvalo se sedmdesetak zavičajaca.
Godišnju skupštinu Zavičajnog kluba, otvorila je sekretar Nataša Vidaković referatom o godišnjem radu udruženja. Zatim je usledila promocija knjige profesora dr Save Ivanića „Plivanje i vaterpolo u Novom Bečeju", koju je autor izdao sopstvenim sredstvima, specijalno za ovu priliku. Domar Muzeja Janoš Koso je pročitao tekst o razvoju DVD Novi Bečej, a tom prilikom je u dvorištu bila postavlјena izložba o radu DVD. Zavičajni klub je izdao Letopis za 2011. godinu i tako podsetio na sve značajnije događaje u varoši.
Prisutnim članovima poklonjene su, od strane autora, knjige „Plivanje i vaterpolo u Novom Bečeju" prof.dr Save Ivanića i Monografija FK „Jedinstvo" Novi Bečej 1989-2009. autora Stevana Davidovića. Druženje zavičajaca završeno je zajedničkim ručkom u restoranu “Tiska kuća" na obali reke Tise.
U 2012. godini Zavičajni klub Novobečejaca i Vranjevčana objavio je prvu knjigu u sopstvenom izdanju "Gedeon Rohonci - gospodar Bisernog ostrva", autora Karolјa Andrea. U recenziji za ovu knjigu Ferenc Nemet je istakao:
"Karolј Andre se već decenijama bavi istorijom Novog Bečeja i marlјivo sakuplјa fotografije, dokumenta i podatke koji se tiču njegovog zavičaja i znamenitih Novobečejaca. On nas ovim prigodnim albumom upućuje u život i uspešnu karijeru Gedeona Rohoncija (1852- 1929), turskobečejskog poslanika Mađarskog parlamenta i gospodara Bisernog ostrva. Reč je o memorijalnom izdanju, koje nastaje povodom 160. godišnjice od rođenja Gedeona Rohoncija. Želјa autora bila je da zabeleži podatke iz Rohoncijevog života i time ih učini dostupnima sadašnjim i budućim naraštajima Novobečejaca. Izgleda da tek sada, na početku XXI veka, možemo da se divimo Gedeonovom poduhvatu od pre sto godina - proizvodnji dinje tiski biser i regionalnog vina Krokan, zahvalјujući kojima je on postao poznat i priznat privrednik u Monarhiji i time proslavio ime Novog Bečeja i Bisernog ostrva.
Ukoliko istorija privrede Banata bude detalјno obrađivana, u njoj će počasno mesto zauzeti lepi Gida, gospodar Bisernog ostrva, koji je krajem XIX i početkom XX veka svojim uspešnim privrednim preduzetništvom uticao na procvat Novog Bečeja i okoline".
U dvorištu Muzeja Glavaševa kuća, 12.oktobra 2012. godine, organizovana je berba grožđa i pravlјenje vina na tradicionalni način.
Povod za ovaj događaj bila je uspešna popravka stare prese za vino, koju je Muzeju, prošle godine, poklonila porodica Mesaroš, kao i tri stotine grozdova belog grožđa, koje je dozrelo u dvorištu ove ustanove.
Nakon berbe, presa je "puštena u rad" Pravlјenje vina teklo je pod rukovodstvaom Mirka Saravolca, koji je prisutne upoznao sa tehnologijom rada prese, koja je posle trideset godina odmaranja ponovo "zavrtela krug".
Vino tzv. mušt (šira), koje je poteklo iz prese, ponuđeno je prisutnima, uz opasku da treba biti oprezan prilikom konzumiranja.
Organizatori ovog događaja, još jednom su ukazali na značaj i potrebu očuvanja starih "vrednosti".
Godišnji susret zavičajaca 2013.
Novobečejci i Vranjevčani, verni tradiciji, godišnje okuplјanje organizovali su 24. avgusta, u Muzeju Glavaševa kuća".
Susret je započeo godišnjom skupštinom Zavičajnog kluba, koju je vodio Stevan Davidović, koji je sve prisutne podsetio na reči dobrodošlice, koje je 1985. godine izgovorio Branislav Bata Kiselički, jedan od osnivača ovog kluba. Nakon toga zavičajci su upoznati sa finansijskim izveštajem i programom rada. Skupština je razrešila članove Upravnog odbora, na sopstveni zahtev, Milorada Azuckog i Natašu Vidaković, a imenovala Stevana Davidovića i Moniku Jovanov. Nakon toga pročitani su referati o znamenitim ličnostima ovog grada: Karolј Andre je pripremio tekst o životu i radu dr Jenea Sentklaraia (Eugen Nedić, 1843-1925), a veoma zanimlјivo izlaganje o Ognjeslavu Kostoviću (1851-1916) priredio je Branislav Vojnov. Druženje je nastavlјeno u restora nu „Tiska kuća" uz zvuke tamburice.
Pokloni Zavičajnoj zbirci
Rozalija Lerik, jedna od najvećih donatora muzeja Glavaševa kuća je i 2012. godine nastavila sa darivanjem. Ona je muzeju poklonila vrlo lepe primerke nameštaja s kraja XIX veka i 26 crteža i garfika Františeka Nermaka.
Tokom prve polovine 2012. godine na adresu Muzeja Glavaševa kuća stigla je jedna neočekivana pošilјka iz Sjedinjenih Američkih Država. Bio je to prelep album, jedinstvenog dizajna, štampan na kvalitetnom papiru, fotomonografija od 28 stranica o proslavlјenom novobečejskom fudbaleru, igraču "Partizana" Mihalјu Mesarošu - Mesketu, rođenom 1935. Godine u Novom Bečeju. Monografija je štampana u svega 4 primeraka i bogato je ilustrovana fotografijama iz uspešne karijere ovog fudbalera.
Danica Sekulić je darovala veoma staru drlјaču od bagremovog drveta, širine preko dva metara. Sava Glavaški je darovao paraći plug, vinsko bure, pivsko bure i drvčanik za kola. Ferenc Gujaš je darovao kompletnu vatrogasnu uniformu sa kapom.
Janoš Koso poklonio je drveno korito od dva metra, kožni pribor - sersan tj. amove za konje, kao i druge vredne sitnice.
Prilikom kopanja temelјa za novu ćupriju ispred kuće svog dede, u ulici Sonje Marinković 28/a, Arpad Švaner je naišao na neobičan tvrdi i glomazni predmet. Bio je to mlinski kamen od vetrenjače ili vodenice, koji je darovao muzeju.
Biblioteka Zavičajnog kluba je obogaćena sa preko 100 naslova, knjige su poklonili profesor dr Sava Ivanić i Stevan Davidović, dok je Milorad Kiselički poklonio 97 knjiga iz edicije Srpska književnost.
Februara i marta meseca 2013. godine etno zbirka Zavičajnog kluba i Muzeja „Glavaševa kuća" je obogaćena radnom klupom i bidermajer orman-garderoberom, koje je poklonio Novobečejac Atila Šari. Jovana Glavaški darovala je predratni porcelanski servis, zidne ukrasne tanjire i ručne radove. Sredoje Blažin je darovao drveni plug, veliko rešeto i delove za volovska kola. Jovica Bibin je darovao magnetofon, kameru i montažni sto za filmove iz sedamdesetih godina prošlog veka.