„Glavaševa kuća” u Vranjevu

U ulici Josifa Marinkovića broj 69 u Vranjevu rodio se dr Vladimir Glavaš, veliki narodni dobrotvor (1834-1909), a kuća u kojoj se rodio danas je poznata kao „Glavaševa kuća” i primer je bogatije građanske kuće iz polovine devetnaestog veka.

Vladimir Glavaš je diplomirao prava u Pragu 1862. godine, a tokom studiranja družio se sa Jovanom Jovanovićem Zmajem, te su Novobečejci imali prilike da ga sreću u Novom Bečeju, kao i druge istaknute Ijude koji su posećivali Vladimira Glavaša, Svetozara Miletića, Đuru Jakšića i druge poznate Srbe tog vremena.

In memoriam

Dr Janoš Kiš (Vranjevo 1921- 2005 Budimpeša)

Rođen je od oca Kiš Ferenca i Stanković Katalin u ulici Svetozara Markovića br.2. Otac mu je bio stolar i pčelar. Umro je kad je imao svega 54 godine, a Janoš samo 14. Imao je brata i sestru.

Četiri razreda osnovne škole je završio u svom rodnom mestu na mađarskom i još dva razreda građanske škole na srpskom jeziku. Gimnaziju je završio na mađarskom jeziku u Subotici.

1942. godine postao je avijatičar u mađarskoj armiji. Službovao je u Sovjetskom Savezu, gde je bio i zarobljen. Nakon demobilisanja ostao je u Budimpešti i živeo u vrlo teškim materijalnim uslovima, pa je prihvatao i najteže radove. Prvo je upisao hemiju, a kad je otvorena struka geologije na fakultetu, promenio je struku. 1951. godine je stekao doktorsku titulu sa oznakom "summ cumlaude".

Opera u Novom Bečeju „Dečak koji se ničega nije bojao"

Opera za decu i odrasle koji nisu zaboravili da su i sami nekada bili deca, kako stoji u podnaslovu opere „Dečak koji se ničega nije bojao", za koju je libreto i muziku napisao Dimitrije O. Golemović, doživela je svoju praizvedbu na 15. Danima Josifa Marinkovića „Obzorjima na Tisi", 25. maja 2007. godine.

Dom kulture opštine Novi Bečej je, kao naručilac i producent ovog dela, tako želeo da, na sasvim izuzetan i jedinstven način, obeleži jubilej manifestacije posvećene Josifu Marinkoviću, ali i da podseti na podatak da su iz novobečejske sredine potekli osnivači opere u Beogradu.

Šta je prethodilo osnivanju Zavičajnog kluba

Osnivanje Zavičajnog kluba u Novom Bečeju inicirala je grupa ljudi, koji su pre toga sakupljali građu o prošlosti Novog Bečeja. Novi Bečej i Vranjevo spadaju u ona naseljena mesta koja imaju bogatu prošlost, ali su njihovi građani bili o tome slabo obavešteni. Posle Drugog svetskog rata u listu „Politika ekspres" br.7 od 26. juna 1964. godine novinar Đorđe Berar objavio je razgovor koji je vodio sa Radoslavom Stojšinom, tada nastavnikom u OŠ „Josif Marinković" o postanku Bečejske tvrđave. Stojšin mu je rekao da je došao do podataka da su prvo utvrđenje na tom mestu podigli Rimljani u II veku, za vreme cara Hadrijana.

Ovaj podatak je važan jer je kasnije, naš sugrađanin, Šandor Nađ, pričao autoru ovih redova, da je on, jedne godine, pri niskom vodostaju Tise, našao u temelju tvrđave rimske opeke. To je bilo pre izgradnje Brane na Tisi.

PAAD centar za sociokulturološke izuzetnosti

Realizovano je više značajnih projekata među kojima bi izdvojili projekat „Regionalnog resurs centra za izradu Nacionalne strategije za mlade u opštinama Bečej, Srbobran, Titel, Kikinda i Novi Bečej", potom projekat „Omladinskog kluba KućaKuća2" oba finansirana od strane novoformiranog Ministarstva za omladinu i sport Republike Srbije. Osim ovih, realizovali smo drugu za redom interkuturalnu posetu novobečejskih srednjoškolaca dečijem selu u Trogenu (Švajcarska), koju je podržao Pestalozzy Children's Foundation iz Švajcarske, a koji jeste produkt iliti nagrada za najbolje polaznike interkulturalnih radionica koje realizujemo u projektu „Multiplikacija živeti tolerantno" i otpočeli sa radom na izradi strateškog dokumenta Lokalnog akcionog plana politike za mlade opštine Novi Bečej, koji nam je podržao Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu AP Vojvodine. Osnovali smo omladinski klub „KućaKuća" i preselili ga u stare postorije Kluba PAAD u Revolucije 1. Naši članovi su bili na brojnim simpozijumima, seminarima, edukacijama, čime smo dali značajan doprinos nadogradnji sopstvenih kadrova. Potpisali smo deklaraciju o zabrani bilo kakvog oblika nasilja nad decom i jedni smo od osnivača Prvog Klastera za decu na ovim prostorima u okviru implemetacije strategije za smanjenje siromaštva Republike Srbije. Realizovali smo treću po redu PAADomaniju, 2. A(nti s)MOR fest - festival ljubav i nade srednjoškolaca, 7. međunarodni festival ambijentalnih i uličnih scenskih ostvarenja FESTPo „Joca Savić", 1. Sajam omladinskih ideja, 3. STREET FEST kulturno leto za mlade i 5. međunarodni volonterski art kamp FESTPO 07.

Razno u 2007. godini

DESETA KNJIGA LAZARA MEČKIĆA Mart 2007.

U organizaciji Narodne biblioteke Novi Bečej i Doma kulture, promovisana je nova knjiga Lazara Mečkića, „Sećanja na moja putovanja". Ovo je deseta po redu knjiga hroničara ovog kraja, Lazara Mečkića, koji je rođen u Kumanu, 1917. godine, a detinjstvo i mladost proveo u Novom Bečeju. O knjizi i autoru govorili su direktor Narodne biblioteke Agneš Đukičin i Radovan Popov, dugogodišnji prijatelj i saradnik Lazara Mečkića.

PRIZNANJE DOMU KULTURE Mart 2007.

Na svečanosti u Izvršnom veću AP Vojvodine u Novom Sadu, 29. marta 2007. godine, Domu kulture opštine Novi Bečej dodeljeno je priznanje Zavoda za kulturu AP Vojvodine - Iskre kulture za 2006. godinu. Nagradu je Zagorki Jegdić, direktoru Doma kulture opštine Novi Bečej, uručio profesor dr Miroslav Egerić, predsednik upravnog odbora Zavoda za kulturu AP Vojvodine.

Sport

Sportisti iz Novog Bečeja, u 2007. godini, dostojno su predstavljali svoj grad kako na domaćoj tako i međunarodnoj sceni. Za reprezentaciju Srbije nastupali su Livia Santo, Norbert Mesaroš, Jožef Lukač, Kornelia Kosoruš i Laslo Šuranji, a na pobedničkom postolju sa medaljama na grudima, ponos Novog Bečeja, bili su kuglašica Livia Santo, strelac Laslo Šuranji i dizač tegova Jožef Lukač, dok je kuglaš Norbert Mesaroš, na Svetskom prvenstvu, bio peti u disciplini sprint. Na međunarodnom turniru u Ljubljani zlatnu medalju osvojio je karatista Srđan Sudarski, na „Trofej Beograda" Norbert Mesaroš je u seniorskoj konkurenciji osvojio srebrnu medalju.

Blistali su Novobečejci i na domaćoj sceni. Na državnim prvenstvima, kup takmičenjima i turnirima dizači tegova su osvojili 72 medalje, karatisti čak 124, a kik bokseri preko 50 medalja. Muška juniorska ekipa Kuglaškog kluba Jedinstvo u sastavu Norbert Mesaroš, Oto Ivan, Ištvan Jager i Marko Pajić je na prvenstvu države zauzela drugo mesto.