Mira Banjac otvorila Festival komedije koji se više ne zatvara

U Novom Bečeju završen osmi Festival komedije, koji nosi ime upravnika, glumca i reditelja prvog srpskog pozorišta Jovana Kneževića Cace rodom iz Novog Bečeja. Tokom pet dana Novobečejci i gosti u takmičarskom delu gledali su amaterske pozorišne trupe iz Sente, Rače, Petrovca na Mlavi, Trstenika i Aleksinca.

Radio dramom „Jovan Knežević Caca", teatrologa Dimitrija Mađareva i predstavom „Juriš u budućnost", Gradskog pozorišta iz Jagodine, koja je odigrana u čast nagrađenih, završen je ovogodišnji Festival komedije "Jovan Knežević Caca". Cacinu lentu za najbolju predstavu dobilo je Trsteničko pozorište za „Ženske razgovore" Duška Radovića, a pobedničkom lentom "Ženski razgovori" obezbedili su učešće na Danima komedije u Jagodini. Isto priznanje dobio je reditelj ove predstave Branislav Stefanović, a Gorica Milojević za najbolju žensku ulogu. Za najbolju mušku ulogu Lentom je nagrađen glumac Pozorišta Bata Bulić iz Petrovca na Mlavi, Dobrivoje Petrović, za ulogu Ilije Čvorovića u predstavi "Balkanski Špijun" Dušana Kovačevića, u režiji Miloša Jagodica.

Ocena Saše Milenkovića, jednog od organizatora festival, je da se domaća komedija vratila na scenu: "Do pre par godina su se uglavnom igrali strani autori. Ono što posebno treba naglasiti je da smo obnovili vrlo kvalitetnu saradnju sa Pozorišnim muzejom. U gostima nam je bila velika dramska umetnica Mira Banjac, koja je otvorila festival. Postigli smo dogovor sa oraganizatorima festivala Dani komedije iz Jagodine, da pobednička predstava sa našeg festivala igra na njihovom festivalu. Takođe, pozvali su nas da na njihovom festivalu promovišemo Novi Bečej, Ametersko pozorište i Festival komedije. Tako da ćemo imati priliku da učestvujemo na jednom od najvećih festivala u Evropi. Novobečejska publika se odvikla od festivala, odvikla od svakodnevnog odlaska u pozorište. Poseta nije bila loša, ali mogla je da bude mnogo bolja. Pozivam sve Novobečejce da nam pomognu, da ovaj festival bude veći, da ga ispratimo kako treba, rezultat će sigurno biti bolji, a Novi Bečej će se vratiti na pozorišnu mapu."

Tokom pet dana Festivala otvorena je izložba Pozorišnog muzeja Vojvodine pod nazivom "Lica Mire Banjac", a predstavljena je i knjiga Zorana Maksimovića posvećena ovoj glumici, povodom velikog jubileja - 60 godina njenog rada. Veliki jubilej izaziva preveliku ozbiljnost u njoj, kaže glumica. Voli festivale komedije i zato se rado odazvala novobečejskom pozivu, ali smatra da komedije danas nema dovoljno. Komedija je jedan od najtežih žanrova i za nju su potrebni pravi majstori glume, dodaje. Prati amatersku scenu u Srbiji i smatra da su to vrlo vredne i značajne predstave: "Amaterizam je jako važna svar. Ametarizam je predsoblje velike kulture, zato što amaterizam odneguje publiku koja će umeti da gleda i mnogo veće i dublje stvari. Ametarizam je nešto što se mora čuvati kao oko u glavi."

Tokom Festivala komedije predstavljena je i monografija "Dani komedije - 40 godina" Živorada Đorđevića, povodom 40 godina uspešnog trajanja ove manifestacije. Tom prilikom, novobečejska publika je imala izvrsnu priliku da uživa i u kratkim glumačkim bravurama poznate dramske umetnice, Rade Đuričin, gošće najpoznatijeg festivala komedije u Srbiji: "Kulturni život naše zemlje Srbije je bogatiji za svaki festival koji se održi u bilo kom mestu u Srbiji. Zaista podržavam to iz sve snage. Mislim da je komedija u Srbiji uvek bila i ostaće veoma značajna, jer smo mi prosto narod od duha, kako kaže Desanka Maksimović."

Održani 22. Dani Laze Telečkog

Ovogodišnji dobitnik priznanja „Maske Laze Telečkog "je zrenjaninski glumac Danilo Mihević

Dvadeset druga tradicionalna kulturna manifestacija "Dani Laze Telečkog", koja se održava u znak sećanja na velikana srpskog glumišta, rođenog u Kumanu, počela je predstavom za majmlađe sugrađane, a posle svečanog otvaranja i dodele „Maske Laze Telečkog" odigrana je predstava Milivoja Mlađenovića „Nemušti jezik", u režiji Miloša Jagodića i izvođenju glumaca zrenjaninskog Narodnog pozorišta „Toša Jovanović".

Dobitnik priznanja „Maske Laze Telečkog", zrenjaninski glumac Danilo Mihević, nije krio oduševljenje ovom nagradom: „Imao sam čast da mi dodele nagradu, na šta sam vrlo ponosan, jer je to jedna od prestižnih nagrada, a dodelili su mi je ljudi koje privatno volim, pre svega kao ljude, a potom i vrhunske umetnike. Uz sve to, Kumane je moje najdraže mesto za igranje. Ponosan sam što sam jedan od članova ove velike ekipe koja je imala čast da dobiju ovo priznanje."

Uz više pozorišnih predstava za decu i odrasle, manifestacija je trajala četki dana, a završena je 12. oktobra, premijerom predstave Bojana Ljubenovića "Ima jedna zemlja”, u režiji Jovice Jašina.

Novi stari zid Muzeja “Kotarka”

"Vođeno je računa da izgled zida ostane autentičan, odnosno da izgleda onako kako je izgledao pre 180 godina" - Dragan Rauški

U Etno-muzeju "Kotarka", koji se nalazi u okviru nekadašnjeg kompleksa dvorca "Kaštilj" u Novom Miloševu, u okviru projekta "Zajednici zajedno", koji realizuje NIS, a uz podršku lokalne samouprave. Mesne zajednice Novo Miloševo, JP "Kompred" i Muzeja "Žeravica", izgrađen je novi zid. Dragan Rauški, iz Muzeja "Kotarka", naglasio je da je zid izgrađen po projektu Zavoda za zaštitu spomenika i kulture, pri čemu je strogo vođeno računa da ostane autentičan, odnosno da izgleda upravo onako kako je izgledao pre 180 godina: "Planiramo da proširimo muzej. U toku je izgradnja postavke u prizemlju Žitnog magacina, koju finansira Zavod za zaštitu spomenika i kulture Zrenjanin. Takođe, u toku je i izrada platoa ispred zida, između platoa i Žitnog magacina." Muzej "Kotarka" ima zavidnu zbirku eksponata i vrlo je lep muzej, a malo ljudi za to zna, smatra Branislav Milić, etnolog iz Zavoda za zaštitu spomenika i kulture Zrenjanin: “Muzej „Kotarka" je priča koja je krenula 2007. godine.

U pitanju je priča gospodina Rauškog o potrebi da selo Novo Miloševo dobije jedan ovakav zavičajni muzej, jer to zaista zavređuje. Kad smo prvi put videli da imaju fond od oko 4,5 hiljade nepopisanih etnoloških predmeta koji se čuvaju u krajnje nehumanim uslovima, shvatili smo da je potrebno da se ti predmeti nađu na jednom humanom i lepo uređenom prostoru, kao i da se prezentuju javnosti. Zbirka je svakako bitna ne samo za lokalnu zajednicu nego i šire, za područje Vojvodine, pa i Srbije. Njen koncept oslikava mikro zajednicu koja je uspela da, pored svih kriza i nedaća, održi i plasira narodu retke i zaboravljenje stvari."

"Gospojina vraća osmeh" - porodici Stanaćev nova kuća

“Imamo u planu da i sledeće godine pokrenemo ovakvu akciju, s tim što ćemo krenuti od samog početka godine, a biće i šireg karaktera" - Saša Šućurović

Humanitarna akcija "Gospojina vraća osmeh" zaista se završila osmesima porodice Stanaćev iz Kumana, koja je na poklon od ove manifestacije dobila novu kuću. Predrag Stanaćev i Dušanka, koja je invalid, sa dvoje dece živeli su u maloj kući na kraju mesta, od koje je vodio neasfaltirani, blatni put, Što je za Dušanku koja je u kolicima predstavljalo veliki problem pogotovu tokom kišnih dana. Učesnici manifestacije "Gospojina", od estradnih ličnosti do vlasnika opreme i ugostiteljskih objekata, odazvali su se i u fond “Gospojina vraća osmeh" slilo se dovoljno sredstava da, pored novca prikupljenog u akciji "Gađanje predsednika opštine balonima sa vodom", može da se kupi kuća na adekvatnijoj lokaciji za porodicu Stanaćev. Kuću u kojoj su do sada živeli, Stanaćevi su poklonili opštini, koja će tako imati priliku da usreći još jednu porodicu smestivši je u nju. Saša Šućurović, predsednik opštine i organizacionog odbora „Gospojine", srećan je što je akcija uspela: "Prethodnih godina smo humanitarnu akciju radili sa fondom "Bitka za bebe". Ove godine smo doneli odluku da ta humanitarna akcija ipak bude vezana za stanovništvo opštine Novi Bečej. Napravili smo tim koji je odredio koja je porodica najugroženija, skupili smo sredstva. Pre svega, svi oni ljudi koji su imali nekakvu korist od naše manifestacije tj. koji su učestvovali u našoj manifestaciji, uplatili su novac na žiro račun humanitarne akcije i došli smo do sredstava da kupimo ovu kuću. Porodica koja je dobila ovu kuću, imala je svoju kuću. Faktički smo tu kuću dobili na poklon i ovom akcijom smo rešili probleme dve porodice i to je svakako uspeh ove godine, naše manifestacije, i naše akcije. Imamo u planu da i sledeće godine pokrenemo ovakvu akciju, s tim što ćemo krenuti od samog početka godine, tako da će trajati godinu dana i mislim da ćemo time rešiti i veće probleme u našoj opštini. Akcija će biti šireg karaktera."

Poseta državnog sekretara dr Vicka Domu zdravlja

Prirodnim odlivom, naročito one ustanove koje su bile u kadrovskom normativu, dolaze praktično u nerešivu situaciju da nema dovoljno kadra za obavljanje redovnog posla

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Ferenc Vicko, bio je u radnoj poseti Domu zdravlja u Novom Bečeju. Nakon obilaska ove zdravstvene institucije i operativnog sastanka sa direkorkom Anđelkom Korovljev, državni sekretar je rekao da su utisci dobri, a problemi veliki kao i u kompletnom zdravstvenom sistemu: „Moram pohvaliti organizaciju, da zaista pored svih poteškoća na koje nailazi ceo zdravstveni sistem za sada ipak još sve zdravstvene usluge stoje na raspolaganju svih pacijenata ove opštine. Pročešljali smo praktično standarde i ono što je karakteristično za ceo zdravstveni sistem, a to je kadrovski plan, nedostatak kadrova, različitih specijalnosti, nedostatak opreme ili opreme koja je zastarela, problem sanitetskog transporta pacijenata, hitne pomoći i dijalize prema drugim sekundarnim i tercijarnim ustanovama. I to pokušavamo da rešimo, da podignemo taj nivo kvaliteta usluga, zdravstvenih usluga domova zdravlja, jer znamo da je zapošljavanje do kraja 2015. godine zabranjeno." Dr Vicko je dodao da prirodnim odlivom, naročito one ustanove koje su bile u kadrovskom normativu, dolaze praktično u nerešivu situaciju da nema dovoljno kadra za obavljanje redovnog posla.

Anđelka Korovljev, direktorka Doma zdravlja u Novom Bečeju se zahvalila Ministarstvu zdravlja i državnom Sekretaru dr Vicku što su uvideli potrebu za sagledavanjem trenutne situacije u Novom Bečeju: „Zajedničkim snagama možemo najviše da postignemo, lokalna samouprava, Dom zdravlja i Ministarstvo zdravlja. Obišli smo sva odeljenja, utvrdili smo nedostajuća sredstva u smislu opreme i prostora, kao i u smislu oštećenja, tako da mislim da ćemo u narednom periodu zajedničkim snagama raditi i na poboljšanju kadrovske popunjenosti i na uređenju prostora, a takođe i medicinske aparature, sa jednim ciljem - podizanje nivoa zdravstvene usluge za sve naše korisnike."

Održan treći Sajam zapošljavanja - traženo 244 radnika

Sajam zapošljavanja, u organizaciji opštine Novi Bečej i Filijale za zapošljavanje Zrenjanin, ispostave u Novom Bečeju, održan je u holu Doma kulture, a učestvovalo je 16 poslodavaca, koji su nudili ukupno 244 radnih mesta

Tražena su različita zanimanja, poput radnika u proizvodnji, vozača, agenata prodaje, kuvara, konobara, mesara, mašinbravara, šivača, električara, mehaničara, tesara i zidara. Poslodavci su na sajmu tragali i za diplomiranim farmaceutima, ekonomistima, diplomiranim inženjerima informacionih tehnologija, inženjerima građevine i mašinstva, kao i arhitektama. Među poslodavcima bili su „Progeti", apoteka „Demetra", „Bečej-prevoz", AD „Dunav-osiguranje", „Polet - Keramika", „Italteks",,,Pro-Mes", ali i Centar za socijalni rad Novi Bečej, Udruženje građana „Omladinski klub Novi Bečej" i Dom za smeštaj duševno obolelih lica „Sveti Vasilije Ostroški".

Pozdravljajući poslodavce i nezaposlene, predsednik opštine Saša Šućurović otvorio je u sredu 29. oktobra treći po redu Sajam zapošljavanja na teritoriji opštine Novi Bečej. On je tom prilikom rekao da u opštini ima oko 2.000 nezaposlenih i da se lokalna samouprava trudi da na sve načine smanji taj broj, zapošljavajući sugrađane putem različitih vidova projekata, od Lokalnog akcionog plana zapošljavanja, pa sve do javnih radova. Prioritet rada lokalne samouprave je dovođenje investitora koji će otvaranjem novih radnih mesta doprineti smanjenju nezaposlenosti, dodao je Šućurović. Glavna ideja Sajma zapošljavanja jeste da omogući neposredan kontakt nezaposlenih lica i poslodavaca, pošto se u praksi to pokazalo kao najbolji način komunikacije, rekla je Tatjana Mijatović, direktor Filijale za zapošljavnje Zrenjanin: „Ono što je karakteristično za opštinu Novi Bečej, jeste da ima veliki broj lica na evidenciji koja nemaju nikakvu kvalifikaciju, odnosno niskokvalifikovani su, razavršili su samo osnovnu školu ili čak ni nju. Ono Što je svakako ohrabrujuće, jeste da sva ta lica imaju volju i da se prijave za program funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih, tako da je ove godine taj program krenuo i imamo dosta prijavljenih lica."

Poziv na sajam upućen je i nezaposlenim osobama sa invaliditetom, s obzirom na to da su traženi i radnici za javne radove iz redova te populacije. Potrebu za zapošljavanjem 52 osobe sa invaliditetom putem javnih radova u 2014. godini iskazala su tri poslodavca. Po podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, broj nezaposlenih koji aktivno traže posao na teritoriji novobečejske opštine je 2.796. Od tog broja njih 1.256 su lica bez stručne spreme, broj onih sa završenom trogodišnjom srednjom školom je 667, sa četvorogodišnjom školom 531, dok je broj nezaposlenih sa završenim fakultetom 107.

Novobečejci se probudili

Ni najstariji ljubitelji fudbala u gradu kraj Tise ne sećaju se ovako bledog izdanja fudbalera „Jedinstva" iz Novog Bečeja, koji su proteklih nekoliko nedelja zauzimali poslednje rnesto na tabeli prvenstva Vojvođanske lige grupa Banat. Posle ostavke trenera Dragana Vukajlovića, fudbaleri „Jedinstva" su se, pod vodstvom novog trenera Žive Parabuckog, konačno probudili.

Posle četiri uzastopna poraza, Novobečejci su obradovali svoje navijače, pobedom protiv novajlije u ligi „Borca" u Sakulama 3:2. Strelci za „Jedinstvo" bili su Aleksandar Kiuraski dva i Nikola Peruničić. Da je ova pobeda mnogo značila na psihološkom planu potvrđeno je, na domaćem terenu, u susretu sa „Radničkim" iz Kovina. Ekipa „Jedinstva" pružila je jednu od boljih igarar a golovima Nenada Vinovića u 4 i retko lepim golom iz slobodnog udarca Ognjena Maleša, savladali goste iz Kovina 2:0. Ovom pobedom Novobečejci su pobegli sa začelja tabele.

Do kraj prvog dela prvenstva ostalo je da se odigra još dva kola. U pretposlednjem kolu Novobečejci igraju sa imenjakom u Banatskom Karađorđevu, a u poslednjem, 22. novembra, dočekuju „Slobodu" iz Novih Kozaraca.

Koja su očekivanja pitali smo trenera Živu Parabuckog: „Za sada je najvažnije da nismo na poslednjem mestu. U naredne dve utakmice dobro bi bilo da ne izgubimo u Banatskom Karađorđevu, a da na oproštaju od naših navijača zabeležimo pobedu. Posebno težak zadatak imamo na gostovanju gde zbog žutih kartona nećemo izvesti najjači sastav, ali se nećemo unapred predati. Na kraju želim da istaknem da naš plasman ne odgovara kvalitetu tima i da očekujem da se na proleće prikažemo u daleko lepšem svetlu”.

Zlato za Đorđinu Dragičević

Na Svetskom prvenstvu u okviru Šotokan organizacije Ujedinjenih nacija, za niža i viša zvanja, koje je održano od 10. do 12. oktobra u Poljskoj, za reprezentaciju Srbije nastupilo je šest takmičara Karate kluba „Sen pai" iz Novog Bečeja. Na ovom prvenstvu gde je učestvovalo preko 2000 takmičara iz 45 država, Novobečejci su osvojili četiri medalje.

U konkurenciji pionirki (12-13 godina) za niže pojaseve Đorđina Dragičević osvojila je zlatnu medalju u katama, dok je Dejan Gurjanov u konkurenciji pionira (10-11 godina) u borbama, u kategorije do 35 kg, osvojio bronzanu medalju.

Veoma uspešna, u kategoriji viših pojaseva (braon i crni), sa dve bronzane medalje, bila je Kasija Milošević i to u katama u konkurenciji pionirki (12-13 godina) i borbama u konkurenciji takmičara do 45 kg. Blizu medalje bio je i Nemanja Legenj koji je takmičenje završio na četvrtom mestu, a u sastavu reprezentacije bili su još Uroš Lalić i Ivana Mesaroš.

Posle Svetskog prvenstva izabranici trenera Jovana Stančića učestvovali su na Kupu Vojvodine u katama i borbama za sve uzraste, koji je održan u Vrbasu. Na ovom takmičenju osvojili su deset medalja, četiri zlatne, četiri srebrne i dve bronzane. Zlatne medalje osvojili su Kasija Milošević, Đorđina Dragičević u katama, a Marina Raškov u borbama. Zlatnu medalju osvojila je i ženska ekipa u borbama, u konkurenciji nada, u sastavu Kasija Milošević, Marina Raškov i Jovana Dragić. Dve srebrne medalje osvojila je Emilija Ćuk (u katama i borbama), Jovana Dragić u katama i Danilo Rajkov u borbama, dok je bronza pripala Irini Seregelji u katama i Teodoru Dujinu u borbama.

Zablistali na Kupu Evrope

Na Evropskom kupu u savateu, u disciplinama kombat i aso, koji je održan u hrvatskom gradu Varaždinu, takmičari Kluba borilačkih sportova „Jedinstvo" iz Novog Bečeja osvojili su četiri medalje, dve zlatne i dve srebrne.

U konkurenciji više stotina takmičara iz Hrvatske, Italije, Slovenije, Mađarske, Bosne i Hercegovine i Srbije zlatne medalje osvojili su junior Milan Rakita, u kategoriji do 56 kg i kadetkinja Enita Behramaj, u kategoriji do 45kg.

Ferenc Kormanjoš je u seniorskoj konkurenciji, takmičara do 56 kg, osvojio srebrnu medalju, a isto odličje osvojila je i juniorka Tamara Baračkov, u kategoriji do 56 kg.

Predsednik KBS „Jedinstvo" Radenko Tadić ističe „Veoma sam zadovoljan rezultatima na ovom takmičenju, što nas ohrabruje pred izborno prvenstvo Vojvodine u kungfu vušu-sandi borbama, koje će se održati u Novom Bečeju. Takođe mogu da najavim prijateljski meč sa klubom iz nama prijateljskog mađarskog grada Mezetura.

Koristim ovu priliku da izrazim zahvalnost našoj bivšoj takmičarki u kik boksu Sanji Radin, koja je prešla u novosadski klub „Pagonis" i koja nas nije zaboravila. Ona je našem klubu obezbedila sponzorstvo od “Sportvisiona" u vrednosti od 94 hiljade dinara, što nam mnogo znači.

Istovremeno Sanja je naglasila da je Novi Bečej I naš klub ostao deo nje i da je ovo jedan od načina da se zahvali klubu kojem je počela svoju zapaženu sportsku karijeru”.

Gimnastičari prvaci Vojvodine

Posle velikog uspeha i osvajanja prvog mesta na prolećnom pionirskom prvenstvu Vojvodine u sportskoj gimnastici, koje organizuje Gimnastički savez Vojvodine, učenici OŠ „Josif Marinković" iz Novog Bečeja, ponovo su zablistali, ovog puta na jesenjem prvenstvu Vojvodine koje je održano u Novom Sadu.

U kategoriji V i VI razreda ekipa OŠ „Josif Marinković" u sastavu: Todor Marčićev, Ivan Kokić i Ognjen Vujackov osvojila je prvo mesto i titulu prvaka Vojvodine, a identičan uspeh ostvarila je i ekipa VII i VIII razreda u sastavu: Miroslav Rakita, Predrag Đuričin, Zdravko Kovačev i Dejan Jocković. Gimnastičari ove škole bili su uspešni i u pojedinačnoj konkurenciji. Ognjen Vujackov je prvak Vojvodine u četvoroboju (parter, preskok, krugovi i razboj), Ivan Kokić drugi, a Todor Marčićev treći.

U kategoriji VII i VIII razreda titulu prvaka Vojvodine osvojio je u petoboju (parter, preskok, krugovi, razboj i vratilo) Dejan Jocković, inače trećeplasirani na prošlogodišnjem prvenstvu Srbije. U ovoj kategoriji Zdravko Kovačev je osvojio treće mesto.

Obe gimnastičke ekipe OŠ „Josif Marinković" koje priprema Milutin Isakov, nastavnik fizičkog vaspitanja u penziji, ovim uspehom izborile su pravo učešća na pionirskom prvenstvu Srbije koje će se održati krajem novembra.