Sanirano 2000 metara Bašaidskog puta na ulazu u Novi Bečej

Na Bašaidskom putu u Novom Bečeju sprovode se radovi sanacije oštećenih delova i proširenje puta. Ove radove finansira JP „Putevi Srbije“. Matija Kovač, zamenik predsednika opštine Novi Bečej kaže da su ovi radovi jedan od zaključaka koji je donet na prijemu opštine u Vladi Republike Srbije: „Januara meseca smo kao opština bili na prijemu kod potpredsednice Vlade i ministarke građavinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Zorane Mihajlović. Tada je doneto više zakJjučaka. Jedna od njih je rehabilitacija obilaznice u Novom Bečeju, konkretno sam ulaz u Novi Bečej, do ulice Maršala Tita (dužine oko 2000 m). Drago nam je da se dogovori koje imamo sa Vladom i dobri kontakti koje tamo ostvarujemo ovim putem realizuju. Verujem da će ova saobraćajnica, koju koristi veliki broj Novobečejaca, a i oni koji putuju prema Rumunskoj granici i u drugom smeru, prema Kikindi i Novom Miloševu, imati mnogo bolji prolaz kroz naš grad. Svi znamo u kakvom su stanju bili i pružni prelaz i rupe na ovim putevima, tako da će ovim radovima ti problemi nestati. Naravno, nije to kraj, dogovoreno je više stvari i verujemo da će u ovoj godini sve poput ove investicije biti i realizovano.

Obrad Graor, nadzorni organ JP ,,Putevi Srbije“ istakao je da je prethodna konstrukcija ovog puta bila slabije nosivosti. Sada je urađen elaborat sanacije ovog dela puta, dužine približno 2 kilometra: „Prvo je izvršena sanacija oštećenih delova, zatim je urađeno proširenje puta, a sada se radi kolovozni zastor. Radi se habajući sloj od asfalt-betona sa polimerom. Što je veoma značajno, urađena je ova T raskrsnica, koja je iz bezbednosnih razloga proširena zbog postojećih kolotraga i krivih tragova koji su sada pokriveni konstrukcijom, samim tim ova raskrsnica će biti mnogo bezbednija za saobraćaj.“ Graor je dodao da će biti sređen tj. asfaltiran i pružni prelaz, sve u dogovoru sa Železnicom Srbije. Majstori rade punom parom, bez obzira na tropske vrućine. Izvođenje radova je otežano zbog gustog saobraćaja, ali ljudi nesmetano obavljaju svoje aktivnosti, nema prekida u saobraćaju.

Počela izgradnja staze zdravlja, u pripremi turistički kamp

Ova godina je više nego radna za Turističku organizaciju Novi Bečej. Pored učešća i organizacije svih manifestacija na teritoriji opštine Novi Bečej, u punom jeku je i priprema za predstojeću manifestaciju ,,Gospojina“ koja ove godine slavi jubilej, 10 godina održavanja u ovakvom obliku. Trenutno se radi i na infrastruktumim projektima. U izgradnji je edukativna staza zdravlja, koja će ići potezom od Turističke organizacije, kejom, spuštati se do Starog Grada i kroz marinu Gradište opet biti spojena sa centrom grada. Nemanja Vasković, direktor Turističke organizacije Novi Bečej kaže da će od prve polovine avgusta naši sugrađani i svi posetioci moći da se šetaju kroz pošumljeni deo priobalja: „Takođe smo počeli izradu projekta i projektne dokumentacije za realizaciju turističkog kampa. Turistička organizacija je skupštinskom odlukom dobila na upravljnje priobalje tzv. Gradište. Mi smo shodno planskim dokumentima, koje je opština donela, krenuli u proceduru privođenja nameni tog zemljišta. U planu je da se u narednom periodu gradi moderan turistički kamp. U prilog tome ide i činjenica da je Tisa proglašena Međunarodnim plovnim putem. Probaćemo da napravimo kamp koji će pospešiti nautički turizam na našoj reci, kao i kamping turizam.“

Vasković dodaje da su u pitanju projekti na duže staze. Kamp će biti predmet IPA projekta prekogranične saradnje sa opštinama iz Mađarske. Projekat će biti podržan od strane Ministarstva, a deo sredstvava će izdvojiti lokalna samouprava Novi Bečej. Što se tiče radova, trenutno se krči šiblje i bagrenac između stabala. U sledećoj fazi izgradnje kampa, biće potrebna sanitarna seča, tačnije seča drveća i stabla koja mogu ugroziti bezbednost kampera i ljudi koji rade na tom prostoru: „Kad smo osmišljavali kamp, vodili smo se planskim dokumentima koja su urađene po uzoru na zapadne zemlje. Zelimo da pospešimo priču da treba letovati u Srbiji, treba provoditi odmore u našim prirodnim lepotama, kao što je Novi Bečej, ili bilo koji lep kraj Srbije. Kamperi su veliki potrošači, to su uglavnom ljudi sa visokim primanjima, bar po Evropskim standardima koji žive u urbanim sredinama, a odmore provode u ruralnim sredinama kao što je naš grad. S obzirom na njihovu platežnu moć, oni žele sav luksuz koji jedan kamp može da pruži, tako da će se sigumo razviti i proizvodnja suvenira, uslužne delatnost itd. i sigurno je da ćemo dobiti određene benefite izgradnjom jednog takvog kampa.“

U saradnji sa susednom Mađarskom, u planu je i izgradnja bungalova za smeštaj, koji bi se zasnivao na razmeni đačkih ekskurzija, kako bi Novi Bečej postao centar za škole u prirodi, gde bi dovodili decu iz Srbije, ali pretežno bi se fokusirali na turiste iz inostranstva.

Najbolji u Severnom Banatu

Da ljubitelji fudbala u gradu kraj Tise, ne treba da brinu za budućnost kluba, potvrđuju rezultati mlađih kategorija. Kadeti i pioniri “Jedinstva“, koje trenira Davorin Šijanović, osvojili su nadmoćno prvo mesto u Područnoj ligi Kikinda-Novi Bečej-Nova Cmja.

Pioniri ,,Jedinstva“ su dominirali i titulu prvaka, osvojili bez poraza, zabeležili 14 pobeda, a samo jednom igrali nerešeno, uz to bili su veoma efikasni, postigli 100, a primili 15 golova. Za ekipu su igrali: Nenad Pecarski (kapiten), Nemanja Odžić, Bogdan Pecarski, Georgije Jegarčev, David Korbić, Nemanja Kašiković, Dejan Vinović, Slađan Mišković, Jovan Vrebalov, Miroslav Radnov, Đorđe Marić, Dušan Pecarski, Ištvan Jenei, Ognjen Cuk, Lazar Ćulibrk, Danilo Pecarski, Nemanja Jovanić i Predrag Đuričin.

Kadeti „Jedinstva" su takođe ubedljivo osvojili prvo mesto. Zabeležili su devet pobeda, doživeli samo jedan poraz, postigli 56, a primili 7 golova. Za ekipu su igrali: Norbert Jenei (kapiten), Stefan Kovačev, Strahinja Jovanić, Miloš Latinović, Aleksandar Prec, Sabolč Farkaš, Miloš Koprenov, Aleksandar Stupar, Nikola Mesaroški, Jovan Somborski, Isa Lalić i Stefan Aćimov.

Šuranji izborio vizu za RIO 2016.

Da je najuspešniji novobečejski sportista, državni reprezentativac u streljaštvu za osobe sa invaliditetom, Laslo Šuranji, u velikoj formi, potvrdio je i na nedavno održanom IPC Svetskom kupu u hrvatskom gradu Osijeku. Na takmičenju, koje je održano od 10. do 14. jula, nastupilo je preko 220 strelaca iz 49 zemalja, reprezentacija Srbije osvojila je šest medalja, jednu zlatnu, jednu srebrnu i četiri bronzane.

Najuspešnij i reprezentativac Srbije, na ovom takmičenju, bio je Novobečejac Laslo Šuranji, sa dve osvojene medalje, zlatne u diciplini R-1 i bronzane u R-7. Osvajanjem prvog mesta u disciplini R-1 (vazduš- na puška, deset metara, stojeći stav), odličnim rezultatom, odnosno, evropskim rekordom za finalna takmičenja, Laslo Šuranji je izborio vizu za učešće na Paraolimpijskim igrama, koje će se 2016. godine održati u Rio de Zaneiru u Brazilu.

Da podsetimo da je, ovaj proslavljeni Novobečejac, bio učesnik i Paraolimpijskih igara u Londonu 2012. godine.

Na takmičenju u Osijeku, Šuranji je osvojio bronzanu medaiju u disciplini R-7 (malokalibraska puška, 50 metara, trostav), a nastupio je i u finalu discipline R-6 (malokalibarska puška, 50 metara, ležeći stav).

Prijem za učesnike radničke olimpijade

Predsednik opštine Novi Bečej, Saša Šućurović, je 9. jula, na terasi Turističke organizacije opštine Novi Bečej, priredio prijem za sportiste iz novobečejske opštine koji su uspešno nastupili na 11: sportskoj olimpijade radnika Vojvodine, koja je održana u Srbobranu, od 3. do 5. jula. Prijem je bio i prilika i da se obeleži dodela organizacije 12. sportske olimpijade radnika Vojvodine 2019. godine, čiji će domaćini, zajedno biti, opštine Novi Bečej i Bečej.

Na najmasovnijem radničkom nadmetanju u Srbobranu, nastupilo je blizu 2000 sportista, među kojima i 44 iz novobečejske opštine, koji su se takmičili u košarci, kuglanju, pikadu, sportskom ribolovu, streljaštvu i bič voleju. Sportisti iz novobečejske opštine bili su veoma uspešni, osvojili su četiri medalje, dve srebrne i dve bronzane.

Srebrne medalje osvojila je ženska ekipa reprezentacije opštine Novi Bečej u kuglanju i odbojci na pesku (bič voleju), dok su bronzane medalje osvojili mešoviti par u kuglanju Ivana Kovačev i Janoš Almaši i ženska basket ekipa Doma za smeštaj duševno obolela lica “Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac” iz Novog Bečeja. Zapežen je bio nastup i ženske ekipe reprezentacije opštine Novi Bečej, koja je u košarci zauzela četvrto mesto.

Za najlepšu takmičarku radničke olimpijade proglašena je Novobečejka, Kaća Lucić koja je pored laskave titule „Mis olimpijade", nagrađena petodnevnim letovanjem u Cmoj Gori.

Vikend sporta u Novom Bečeju

U subotu, 20. juna, u danu kada je na 20. svetskom prvenstvu, na Novom Zelandu, mlada fudbalska reprezentacija Srbije (igrači do 20 godina), pobedom protiv Brazila, postala prvak sveta, Novi Bečej je bio u znaku sporta. Po treći put Sportski savez i Turistička organizacija opštine Novi Bečej organizovali su „Vikend sporta“, na kojem je uzelo učešće preko hiljadu mladih. U predivnom koloritu mladosti, u amfiteatra kraj Tise, manifestaciju je otvorio predsednik opštine Novi Bečej Saša Šućurović, sa porukom da je sport od ogromne važnosti za razvoj i zdravlje mladih, da ovakvi susreti doprinose razvoju prijateljstva i fer pleja i da su svi učesnici, bez obzira na rezultat, pobednici.

Mladi sportisti su se na više lokacija u gradu nadmetali u 12 sportskih disciplina. Najbrojniji su bili odbojkaši sa preko 400 učesnika iz 12 vojvođanskih klubova, zatim šahisti sa preko stotinu poklonika drevne igre. Po tradiciji borilački sportovi bili su posebno atraktivni, a zanimljiva nadmetanja viđena su u fudbalu, rukometu, a posebno košarci, gde su kadetima „Jedinstva" bila gosti vršnjaci „Crvene zvezde“ iz Beograda. Kao i prethodnih godina, Teniski savez Srbije, u saradnji sa NlS-om, na nekoliko mini terena, omogućio je mališanima da načine prve teniske korake.

Prvenstvo startuje 15. avgusta

Fudbalski savez Vojvodine doneo je odluku da jesenji deo prvenstva, u sve tri grupe Vojvođanske lige, startuje 15. avgusta. Fudbaleri novobečejskog ,,Jedinstva“ pripreme za novu sezonu poćeli su 12. jula, pod nadzorom trenera Žive Parabuckog, u znatno izmenjenom sastavu.

U toku Ietnje pauze ekipu su napustili: golmani Igor Vlaškalin i Dušan Batančev, zatim Milorad Malešev, Nikola Peruničić, Goran Stanković, Strahinja Josimović, Nenad Stojisavljević, koji je igrao na dvojoj registraciji, Marko Njagrin i Isa Lalić, dok je zbog povrede, van stroja, talentovani Aleksandar Marčić.

Da odlazak velikog broja fudbalera, rukovodstvo kluba nije posmatralo skršetnih ruku, potvrđuje lista pojačanja. Ovog puta, na opšte zadovoljstvo, preovladala je, po mnogim mišljenjima ispravna politika, dovođenja igrača koji su ponikli u Novom Bečeju ili su iz susednih mesta.

U matični klub vratili su se golman Borislav Veskov i Bojan Josimović koji je igrao za ,,Sentu“, iz Kumana je došao Aleksandar Petrov, koji je prošle sezone igrao za „Mladost Bambi“ iz Lukićeva, iz Bašaida Nemanja Vrbački, a Kikinde centralni bek Goran Beleuc. Međutim to nije bio i kraj pojačanjima, neposredno pred prvu konktrolnu utakmicu sa ,,Naftagasom“ iz Elemira, pristupnicu je potpisao iskusni kreatora igre Lazar Popov iz Melenaca, koji je prošle sezone igrao za srpskoligaša iz Sente.

Nova imena u beležnici trenera Žive Parabuckog su i trojica Novobečejaca, koji su se posle kraće pauze aktivirali, to su Miloš Petrović, Strahinja Popov i Zagora Stanaćev, dok su iz kadetske ekipe u prvi tim prekomandovani Miloš Latinović, Jovan Vrebalov i Nenad Pecarski.

U prvoj kontrolnoj utakmici ,,Jedinstvo“ je pobedilo ,,Naftagas“ iz Elemira 3:0 (Rigo, Radišić, Kiurski), a potom sa ,,Kozarom“ u Banatskom Velikom Selu igralo 4:4 (Kiurski 2, Rigo, Radišić).

Do početka prvenstva ,,Jedinstvo“ će igrati sa ,,Hajdukom“ u Čurugu, „Vojvodinom“ u Novom Miloševu, ,,Bačkom“ u Molu, dok je generalna provera zakazana za 8. avgust, sa novim članom Vojvođanske lige grupa Bačka „Bečejom 1918“ iz Bečeja.

Avlija zabavlija u znaku leptir mašni

Jedan od najomiljenijih programa koji se održavaju tokom Gospojine svakako je svima prepoznatljiva Avlija zabavlija koju će Narodna biblioteka u Novom Bečeju ove godine organizovati po 16. put. Avlija zabavlija, namenjena najmlađim sugrađanima, ove godine će biti u znaku leptirmašnarenja, kaže direktorka ove kulturne ustanove, Agneš Đukičin: „Naravno, za devojčice smo smislili nešto drugo. Zašto je to tako? Pa nećemo sve da vam otkrivamo, dođite u Aliju zabavliju. Osim mašni, biće tu i bogat kulturno-umetnički program. Tu će biti Tanja i Đole, pozorište ,,Lane“ iz Kikinde, sa izvandrednom predstavom, animacija dece, bodi print, muzika i sve što deca i roditelji vole. Pozivam sve naše sugrađane, od dve do sto dve godine, da dođu u Avliju zabavliju, jer će se, kao i svake godine, sigurno veoma prijatno i lepo osećati.“

Avlija zabavlija deo je bogatog letnjeg programa Narodne biblioteke koji uveliko traje. Nakon nedavno održane književne večeri pesnikinje i novinarke Tatjane Stokin Markovinović, 1. avgusta sledi književno veče Vere Budić: „Jedno je već održano u Novom Miloševu jer je knjiga tematski vezana za to mesto. Knjiga je izuzetno dirljiva, izdavač je Banatski kultumi centar iz Novog Miloševa i gospodin Radovan Vlahović. A pošto smo ovog leta dovoljno pažnje posvetili lokalnim piscima i prezentovali njihov rad, 19. avgusta će nam gost biti gospodin Teofil Pančić, što me izuzetno raduje. Povoda za druženje ima mnogo, ali ovog puta je to knjiga „39 dana lipnja“. On se ljubazno odazvao našem pozivu i s toga 19. avgusta imamo još jedno veliko književno veče.“

Vikend na novobečejskom Tiskom keju uz Aleksandra Dujina

Turistička organizacija opštine Novi Bečej 3., 4. i 5. jula po peti put je organizovala manifestaciju „Vikend Aleksandra Dujina“ na Tiskom keju

Novobečejci i gosti grada sa najiepšim kejom na reci Tisi, uživali su 3. jula u još jednom nastupu Velikog narodnog orkestra Radio televizije Vojvodine pod rukovodstvom Miroljuba Miće Jankovića i solista Agote Vitkai, Nenada Nikolića i Milana Prunića, a prema rečima Aleksandra Dujina, izvedena je tradicionalna srpska, mađarska, ali i muzika svih nacionalnih manjina koje žive na prostoru Vojvodine: „Drago mi je da postoji već pet godina i nadam se da će postojati još pet, petnaest, dvadeset, odnosno koliko budem u mogućnosti i koliko god bude ljudi da uživaju u muzicu koju se trudim da im prezentujem. Do sada je nastupilo zaista mnogo muzičara različitih muzičkih žanrova, a ove godine smo bili u prilici da slušamo Veliki narodni orkestar RTV-a, sa gostima Agotom Vitkai, Nenadom Nikolićem i Milanom Prunićem. Napravljena je jedna retrospektiva muzike ovog prostora.“

Druge večeri uz Dujinov orkestar, gost programa je bila Tanja Jovićević, vokalna solistkinja iz Beograda koja je nekada nastupala sa grupom “Oktobar”. Njihova saradnja traje punih dvadeset godina i nedavno su napravili jedan lep koncert u Studiju M i staroj Karlovačkoj gimnaziji, tako da su taj program prezentovali na Tiskom keju.

Poslednjeg dana manifestacije, 5. jula, održan je koncert Aleksandra Dujina sa Đusi Kovač orkestrom, naglasio je Dujin: “Napravili smo retrospektivu tradicionalne muzike sa ovih prostora. Posećenost je ove godine bila najbolja. Za sve što čovek radi, verovatno treba da prođe određeno vreme, da ljudi naviknu, i da shvate o čemu se radi. Ovo je neka vrsta kvalitetne muzike, koja se ne naiazi često u ponudi. Muzika koja se specijalno ne može čusti često u mestima kao što su Novi Bečej, Senta, Kanjiža... odnosno, koja se ne može često čuti u manjim mestima. Muzika koja je ovde do sada prezentovana proteklih pet godina je karakteristična za veće gradove, kao što su Novi Sad, Beograd, Subotica. Drago mi je, sa druge strane, što mogu da utičem na ponudu koja nije uobičajna za Novi Bečej.“

Lazaret u gradu kraj Tise

U galeriji Narodne biblioteke u Novom Bečeju, 24. juna, održana je promocija četvrte knjige, poznatog novobečejskog kolekcionara Andre Karolja, „Lazaret u Turskom (Novom) Bečeju u toku Prvog svetskog rata (1914-1918) i Podružnica Crvenog krsta u Turskom (Novom) Bečeju“, koju je izdata krajem 2014. godine. Na promociji su o knjizi govorili, direktorka Narodne biblioteke Agneš Đukičin, koja je i prevodilac knjige na srpski jezik, recenzent, istoričar Ferenc Nemet iz Novog Sada i sam autor.

Govoreći o ovom izdanju, istoričar Ferenc Nemet, istakao je da se ono pojavljuje u sklopu obeležavanje stote godišnjice početka Prvog svetskog rata i da je u njoj obrađena delatnost Crvenog krsta u Novom Bečeju, koji je, radi lečenja ranjenika, osnovao pomoćnu bolnicu (lazaret), koja je imala 240 postelja. Tokom rata u njoj se lečilo više od hiljadu ranjenika i 300 bolesnika. Crveni krst je krajem rata vodio računa o siročadi, invalidima, udovicama i beskućnicima“.

Knjiga je objavljena na srpskom i mađarskom jeziku, a izvorni tekst i prevod, štampani su, kao celina, u međusobno obrnutim smerovima, sa obiljem dokumenata i fotografija.

Autor knjige Karolj Andre je izrazio svoju zahvalnost svima koji su mu pomogli oko izdavanja ove publikacije i nagovestio da aktivno radi na knjizi „Novobečejski svetlopisci” u kojoj su biografije i autorske fotografije svih fotografa, koji su živeli i radili u Novom Bečeju.